- Галерия с филтри Blur CS6
- Работа с карфици (фиби или карфици)
- плъзгач за размазване
- Преместване и добавяне на карфици
- Временно скриване и премахване на кабърчета
- Прилагане на действие на инструмента
В тази публикация ще разгледаме филтъра Field Blur, първият от трите нови филтъра за размазване във Photoshop CS6.
Този филтър, заедно с два други нови филтрите „Iris Blur“ и „Tilt-Shift“ (Tilt-Shif) са в галерията с филтри за размазване, тази галерия също е нова в CS6.Всеки от филтрите ни позволява да добавяме определени ефекти на замъгляване към снимка, но както ще видим по-нататък в статията, и трите нови филтъра имат голямо общо предимство - позволяват ви да създавате прекрасни ефекти , защото те не просто създават равномерно замъгляване в цялата област на изображението. Вместо това, те улесняват създаването и регулирането на отделни зони на замъгляване във всяка специфична област на изображението, в допълнение, и те направете го без слой маска!
Вляво е оригиналната снимка, с която ще работя в този материал, а вдясно е резултатът от прилагането на филтрите:
Отворете снимката във Photoshop и преди да продължите, нека създадем копие на фоновия слой в палитрата със слоеве (натиснете Ctrl+J), така че всички промени да бъдат направени върху копието и оригиналът да остане недокоснат:
За достъп до Field Blur отидете в раздела на главното меню Filter ->Blur ->Field Blur (Filte ->Blur ->Field Blur):
Галерия с филтри Blur CS6
Това действие отваря галерията, която временно замества стандартния интерфейс във Photoshop CS6.Галерията за размазване се състои предимно от областта за предварителен преглед, където виждаме промените в реално време на нашето работно изображение, и лентите с инструменти и корекциите вдясно.
Горната част на лентата с инструменти е основният инструмент за работа с филтри, съдържа основните контроли и опции за филтри. Под нея е панелът с ефекти, който ни дава някои допълнителни опции за добавяне на боке ефект.
Защото В менюто за филтри избрах елемента „Поле за размазване“, в лентата с инструменти автоматично отваря опциите за поле за размазване.
Фигурата показва външния вид на филтрите, активният филтър е очертан с червена пунктирана линия. Между другото, прочетете как да създадете прекъсната и пунктирана линия и рамка във Photoshop CS6.
Работа с карфици (фиби или карфици)
Ако погледнем изображението в областта за визуализация, виждаме две неща.Първо, оригиналният ефект се прилага върху цялата снимка и се разпределя равномерно по цялата площ на изображението, подобно на това, което бихме получили с един от традиционните филтри във Photoshop, като "Gaussian Blur" , "Movement" , "Вятър" и т.н. Второто и по-интересно нещо, което забелязахме, е кръглата икона, разположена в центъра на изображението. Тази икона е известна като "контактен щифт" , в английската версия - Pin. По подразбиране Photoshop добавя ода към bulak, но ние можем да добавим толкова, колкото ни е необходимо:
Този щифт контролира степента на замъгляване, приложено към изображението. Как работи? Управлението на външния пръстен на щифтовия пръстен е подобно на управлението на стерео система или усилвател. Просто задръжте курсора на мишката над външния пръстен, след това натиснете и задръжте левия клавиш и плъзнете курсора по или обратно на часовниковата стрелка, ще видите диска да се завърта.Плъзгането по посока на часовниковата стрелка ще увеличи количеството на размазването, докато плъзгането обратно на часовниковата стрелка ще го намали. Photoshop ни показва визуализация на резултата, докато плъзгаме, и изскача информативен прозорец с опцията:
плъзгач за размазване
Ако по някаква причина не искате да регулирате степента на замъгляване в работния прозорец на документа на диска с щифтове, тогава можете да направите това с помощта на традиционния инструмент - плъзгача плъзгач, разположен на лентата с инструменти. Плъзгачът и щифтовият диск са свързани помежду си и промяната на настройките на един инструмент променя другия. Няма значение кой контролер използвате:
Преместване и добавяне на карфици
На този етап филтърът се прилага към цялата снимка.Но какво ще стане, ако искам да променя или напълно да отменя филтърното действие в определена област на изображението? Например, очите на една жена не трябва да бъдат замъглени. Те трябва да останат остри, така че как можете да отмените филтъра в областта на очите? С помощта на нов филтър това е елементарно. Просто трябва да добавя още едно щифтче към документа.
Преди да добавя нов пин, ще преместя стария малко нагоре (както показва червената стрелка на снимката), след което ще преместя курсора на мишката върху мястото, където искам да поставя новия, курсорът ще приеме формата на икона на щифт със знак плюс:
Сега просто трябва да щракна на това място с левия клавиш. Имайте предвид, че оригиналният щифт все още е там и е показан, но външният пръстен около него го няма. Това е така, защото въпреки че и двата щифта влияят на изображението, можем да коригираме само един щифт наведнъж, който е активен в момента:
С новия щифт, разположен в областта на окото на жената, мога да премахна замъгляването в тази област на изображението, като плъзна външния пръстен на щифта обратно на часовниковата стрелка с курсора или като плъзна плъзгач в лентата с инструменти вляво до стойност нула. Ефектът на замъгляване около втория щифт вече е премахнат, докато зоната около първия щифт все още има този ефект:
Сега повторете тези стъпки с другото око:
Ами ако искам да се върна и да коригирам отново стойността на предишния пин? Няма проблем! Просто трябва да щракна върху него, за да го активирам отново, което ще изведе външния контролен пръстен и след това мога да завъртя пръстена или да плъзна плъзгача в лентата с инструменти, за да променя степента на замъгляване в тази област на снимката.
Важно е да се отбележи, че в момента не правим никакви постоянни физически промени в изображението. Photoshop просто ни дава визуализация какво ще се случи с изображението след прилагане на ефекта:
Временно скриване и премахване на кабърчета
Единственият проблем с този инструмент е, че те са склонни да претрупват изображението, което затруднява виждането на ефекта от филтъра. Можем временно да скрием пинове, като натиснем и задържим клавиша H на клавиатурата (" H" е първата буква в думата "Hide" - "скрий" ). При натискане на клавиша щифтовете изчезват, при отпускане се появяват отново.
Можете също така да сравните текущата си работа с неразмазания оригинал по всяко време, като премахнете отметката от опцията Преглед в лентата с опции в горната част на прозореца на програмата. За да върнете отново замъгления изглед, поставете отметка в квадратчето отново.Можете също да включвате и изключвате визуализацията, като натиснете клавиша P:
За да изтриете нежелан щифт, щракнете върху него, за да го активирате и натиснете клавиша Delete на клавиатурата. Или, ако искате да премахнете всички игли от документа, щракнете върху бутона Премахване на всички игли, който се намира в лентата с опции:
Прилагане на действие на инструмента
Накрая, когато приключим с добавянето, коригирането и преместването на щифтове и сме доволни от резултата, натиснете клавиша Enter или бутона OK в горната част на лентата с опции. Това действие ще приложи ефекта към изображението и ще затвори галерията за замъгляване:
Погледнете отново оригинала (вляво) и крайния резултат (вдясно):