- Промяна на опциите за замъгляване
- 100% граница на стойността на размазване
- Преходна зона и преходни точки
- Преместване и добавяне на карфици
- Скриване и премахване на карфици и преглед на оригиналното изображение
В този урок ще научим всичко за филтъра Iris Blur, вторият от трите нови филтъра за размазване, налични в галерията с филтри във Photoshop CS6.
В предишния урок , научихме как да използваме Field Blur, филтър, който ни дава възможност да променяме степента на замъгляване в различни области на изображение, без да прилагаме маска на слоя. Както ще научим от този материал, "Aperture Blur" изпълнява всички функции, които "Field Blur" може да ни предложи, освен това и предоставя други, нови възможности за прилагане на различни ефекти.Ето снимката, върху която ще работя:
Нека отворим снимката във Photoshop и както винаги, за редактиране препоръчвам да създадете копие, така че оригиналното изображение да остане непокътнато. За да направите това, отворете палитрата със слоеве (клавиш F7) и натиснете комбинацията Ctrl + J, в резултат на това слоят се дублира:
След това ще продължим да работим с нов слой.
За да активирате този филтър, отидете в раздела на главното меню Filter ->Blur ->Blur aperture (Филтър ->Blur ->Iris Blur):
Както обсъдихме в предишната статия, това действие отваря галерията с нови филтри за размазване на Photoshop CS6, които временно заместват стандартния програмен интерфейс. Тъй като сме избрали „Aperture Blur“, панелът с настройки за този инструмент се отваря в галерията, която съдържа една опция за настройка – същия плъзгач, който видяхме в „Field Blur“:
Нашата снимка ще се появи в зоната за визуализация, която заема по-голямата част от прозореца на работната галерия и точно както в случая с предишния филтър, Photoshop ни показва изображението в режим на визуализация.Но този път обаче изходното изображение изглежда като слънчевата система, като планетите се въртят около центъра:
Промяна на опциите за замъгляване
Нека разгледаме по-отблизо какво виждаме в прозореца.
Първо, както научихме в урока за замъгляване на полето, централната икона се нарича карфица и ни позволява да контролираме количеството замъгляванеОколо щифта има външен контролен пръстен, за да промените настройките, просто преместете курсора на мишката върху пръстена, след това щракнете с левия бутон и плъзнете нагоре или надолу, за да увеличите/намалите размера на замъгляването, точно като завъртане на копче на стерео. Photoshop ви дава предварителен преглед на резултатите, докато плъзгате, и в допълнение, докато плъзгате, изскача информативен прозорец, който ви показва текущото количество замъгляване в пиксели (в този случай моят е 35 пиксела):
Можете също да промените степента на замъгляване, като преместите плъзгача в лентата с инструменти. Преместването надясно увеличава стойността, движението наляво я намалява.
Плъзгачът и контролният пръстен са свързани, така че няма значение кой от тях използвате. Промяната на стойността на едното автоматично променя стойността на другото.
100% граница на стойността на размазване
Има четири точки около щифта, свързани с тънка бяла овална линия, а вътре в този овал има още четири бели точки. Това са инструментите за регулиране на зоната и количеството на размазването.
Нека започнем с четири външни точки, свързани със затворена крива линия. Те контролират границата на зоната на 100% ефект на размазване. С други думи, това означава, че всички пиксели в изображението, които са извън тази линия, са подложени на 100% стойност на размазване. Областта вътре в линията или получава по-малко от 100% замъгляване, или изобщо няма, в зависимост от това колко близо са пикселите до центъра на карфичката.
Има няколко начина да промените тази 100% граница. Първо, ако задържите курсора на мишката върху някоя от четирите точки, свързани с линия, ще видите, че курсорът се е превърнал в двойно извита стрелка (икона за завъртане). Кликнете върху точката и използвайте левия бутон на мишката, за да плъзнете курсора, за да промените размера и/или да завъртите линията.
В допълнение към размера и въртенето на зоната, ограничена от линията, е възможно да промените размера на тази зона. За да направите това, преместете курсора на всяко място на линията, с изключение на точките, докато курсорът ще приеме формата на двойна стрелка, но в този случай стрелката няма да бъде извита, а права. Като задържите левия бутон на мишката и преместите курсора, можете да промените размера на зоната, без да засягате формата и въртенето на тази зона:
В допълнение, има една ромбична икона, разположена между горната и дясната точка на линията. Той е предназначен да променя формата на линията. Чрез плъзгане на тази икона в посока, перпендикулярна на линията встрани от центъра, можем да променим формата на линията от елипсовидна на правоъгълна със заоблени ъгли, плъзгане обратно към центъра ще преоформи линията в елипса:
Преходна зона и преходни точки
След това ще разгледаме как да променим интензитета на замъгляването вътре в линията. Тази опция се контролира от четири големи точки (точки на преход), разположени вътре в границата на 100% замъгляване. В зоната от центъра (щифта) до тези точки на преход всички пиксели в изображението са напълно защитени от ефекта на размазване и запазват същата рязкост и стойност на фокус като оригиналното изображение.На фигурата тези точки са оградени с червени кръгове, а зоната, която не е засегната от филтъра, е показана с червени взаимни стрелки:
Ефектът на размазване започва от тези точки и се засилва, когато се приближавате до граничната линия, където достига пълна сила. Тези области са показани на фигурата с червени стрелки:
Можем да преместим тези преходни точки по-близо или по-далеч от щифта в центъра с курсора на мишката.
Пример как работи филтърът, когато точките са възможно най-близо до центъра:
И ето как изглежда изображението, ако точките на прехода се доближат до границата на 100% размазване:
По подразбиране, когато плъзнете някоя от точките, останалите се движат заедно с нея. Но можете също да ги местите поотделно, като задържите клавиша Alt:
Регулиране на фокуса По подразбиране зоната между централния щифт и четирите преходни точки е защитена от ефекта на размазване и остава на пълен фокус, но можем да променим тази настройка, ако е необходимо. Ако погледнете лентата с опции (която е отгоре), ще видите, че стойността на фокуса е зададена на 100% по подразбиране. Намаляването на тази настройка замъглява недокоснатата вътрешна област:
Преместване и добавяне на карфици
Както при първия филтър, можем да преместим щифта във всяка област на изображението, като просто го плъзнем с курсора на мишката.
За да добавите нов щифт към изображението, преместете курсора на мишката върху мястото, където искате да го добавите (курсорът ще се промени на щифт със знак плюс) и щракнете с левия бутон на мишката. Тук добавих още две игли - една за лицето на жената и една за лицето на детето, което ми позволява да контролирам размазването поотделно във всяка от тези области:
Както при Field Blur, само един щифт може да бъде активен в даден момент и само контролите се показват около активния, но, ако е необходимо, можем лесно да превключваме между щифтове, като просто щракваме с левия бутон на мишката върху тях.
Скриване и премахване на карфици и преглед на оригиналното изображение
Можем временно да скрием щифтове с контроли, за да видим и оценим по-добре ефекта от филтъра, за да направите това, натиснете и задръжте буквата H на клавиша на клавиатурата. Ако пуснете бутона, щифтовете веднага ще станат видими .
Можете също така да визуализирате оригиналното изображение, за да го сравните с размазаното изображение, като премахнете отметката от опцията за преглед в панела с опции. Премахнете отметката от съответното квадратче. Или можете да включите / изключите визуализацията с помощта на клавиша P на клавиатурата:
За да изтриете щифт, щракнете върху него, за да го активирате и натиснете клавиша Delete на клавиатурата. Или, ако искате да премахнете всички игли от документа, щракнете върху бутона Премахване на всички игли, който се намира в лентата с опции:
Накрая, когато приключим с добавянето, коригирането и преместването на щифтове и сме доволни от резултата, натиснете клавиша Enter или бутона OK в горната част на лентата с опции. Това действие ще приложи ефекта към изображението и ще затвори галерията за замъгляване: