Заедно с новия инструмент за изрязване на изображения „Рамка“ (инструмент за изрязване), във Photoshop CS6 инструментът за изрязване в перспектива също претърпя фундаментални промени и подобрения, в официалната руска версия този инструмент се нарича „Изрязване в перспектива“.

Например, нека направим снимка, която има проблеми с перспективата. Ако се вгледате внимателно, ще забележите, че централната сграда на хотела на снимката, вместо да е вертикална, изглежда е наклонена от нас в картината, с други думи, горната част на сградата изглежда по-тясна от дъното. По-малката сграда вляво от хотела също се навежда навътре:

Нека да видим как този нов инструмент във Photoshop CS6 решава този проблем. Намира се в групата "Рамка" (Crop Tool) в лентата с инструменти на програмата. За да стигнете до него, щракнете с десния бутон върху иконата "Рамки" (Crop Tool) и го изберете от списъка в падащото меню (в английската версия на програмата се нарича Perspective Crop Tool):

За разлика от стандартния инструмент за изрязване на Photoshop CS6, обсъден в предишната статия, този инструмент не създава самостоятелно поле за изрязване около изображението, така че първото нещо, което трябва да направим, е да поставим курсора на мишката в горната част левия ъгъл на снимката и, като задържите левия клавиш, плъзнете курсора в долния десен ъгъл.

Сега отпуснете бутона на мишката и Photoshop добавя кутия около изображението, вътре в кутията има мрежа, а в ъглите и в средата на страните има манипулатори за движение:

Ако не виждате мрежата, уверете се, че сте поставили отметка на опцията „Показване на мрежата“ в лентата с опции в горната част на екрана:

Сега трябва да плъзнем горния ляв маркер на рамката надясно, докато линиите на вътрешната мрежа станат успоредни на наклонената лява стена на сградата. За да може маркерът да се движи в строго хоризонтална посока, първо трябва да задържите клавиша Shift:

След това същите действия трябва да се извършат с горния десен маркер на рамката, само че го преместете, разбира се, наляво, преди да плъзнете, не забравяйте да натиснете и задържите клавиша Shift:

Най-вероятно промяната на дясната страна на решетката на рамката ще засегне лявата, вече завършена страна, така че трябва да я настроите отново.Можете също така да плъзнете дръжките, разположени в долните ъгли, но това не е задължително в моя случай. Забележете, че част от изображението от лявата и дясната страна в момента е извън полето за изрязване. Тези области ще бъдат изрязани след окончателното прилагане на инструмента:

След като регулирате ъгъла на решетката, можете също да промените размера на рамката за изрязване, като плъзнете дръжките, разположени в средата на страните на рамката. Тук плъзгам десния маркер наляво, за да изрежа нежеланата област от дясната страна на снимката:

Когато сте готови с настройките, щракнете върху отметката в лентата с опции или натиснете Enter, за да приложите инструмента:

Photoshop незабавно ще изреже излишното и ще приложи корекция на перспектива, предишните наклонени къщи вече са вертикални:

И сега за тъжната част. Един от проблемите с този инструмент е, че не че няма точни алгоритми за използването му. След прилагане на инструмента може да се окаже, че ъглите на наклона на обектите се оказаха не това, което искахме, т.е. в нашия случай наклонът не е напълно коригиран или обратното, те са осеяни в другата посока . Ако това се случи, просто натиснете клавишната комбинация Ctrl+Z, за да отмените промените, направени с инструмента за изчезваща точка, и след това опитайте отново. Може да се наложи да направите няколко опита, за да постигнете желания резултат.

Друг проблем, с който може да се сблъскате, е, че след като сте коригирали ъгъла, всичко в полученото изображение може да изглежда малко сплескано вертикално. В моя случай сградата на хотела изглежда по-ниска, отколкото е била първоначално, а хората, които вървят на преден план, изглеждат по-ниски от преди.Можем лесно да разрешим този проблем, като разтегнем изображението с Free Transform.

Преди да направим това, нека погледнем панела със слоеве, където можете да видите, че моята снимка в момента е фоновият слой (във Photoshop вместо името на слоя „Фон“ ще бъде „Фон“):

Photoshop не ни позволява да използваме свободна трансформация на фоновия слой, но за щастие всичко, което трябва да направим, е да преименуваме слоя. За да направите това, задръжте клавиша Alt и щракнете двукратно с левия бутон на мишката върху слоя в палитрата със слоеве. Това действие ще преименува слоя на „Слой 0 (Слой 0) и ще премахне иконата за заключване (заключване):

Сега можем да приложим безплатна трансформация, като натиснем Ctrl+T. Ще се появи ограничителна кутия и за да разтегнете изображението, плъзнете дръжката на ограничителната кутия, разположена в горния ръб, леко нагоре:

След като сте доволни от резултата, натиснете клавиша Enter, за да приложите трансформацията.

Е, това е, вижте крайния резултат:

Категория: