В тази първа статия от поредица за конвертиране на цветни изображения в черно-бели във Photoshop ще разгледаме бърз и лесен начин, който е методът за конвертиране на изображение с помощта на цветовия режим Grayscale.

По правило цифровите снимки са в така наречения RGB цветен режим. Съкращението RGB означава "червено, зелено, синьо" (червено, зелено, синьо) и в този цветен режим Photoshop показва всички цветове в изображението, като комбинира интензитета на червено, зелено и синьо. Всеки цвят, показан на монитора, се състои от комбинация от тези три основни цвята.Чисто бялото, например, съдържа сто процента червено, зелено и синьо, докато чисто черното е пълната липса на червено, зелено и синьо.

Всички останали цветове са съставени от някаква комбинация от тези три основни цвята цветове.. Photoshop по подразбиране използва червения, зеления и синия канал, за да възпроизведе всички видими цветове, но можем да променим това, като променим цветовия режим на изображението във Photoshop. Ако отидем в раздела Изображение ->Режим (Изображение ->Режим), ще видим няколко режима. Но сега се интересуваме от един от тях - това е "Greyscale" .

Ето снимката, която ще използвам в тази поредица от статии, за да можем лесно да сравним резултатите от черно-белите изображения, получени по различни начини:

В момента във Photoshop тази снимка се показва в цветовия режим по подразбиране - RGB. Как разбрахме? Photoshop винаги ни показва текущия цветови режим на изображението в горната част на прозореца на работния документ:

Можете също да разберете цветовия режим, ако отидете в раздела на главното меню Изображение (Изображение) и задръжте курсора на мишката върху елемента "Режим" (Режим).

Това ще покаже меню, показващо всички цветови режими, които Photoshop може да използва. Текущият режим ще има отметка отляво:

И така, как Grayscale променя снимка от цветна на черно-бяла? За разлика от цветовия режим RGB, който може да възпроизвежда милиони (или дори милиарди) цветове, Grayscale изобщо не възпроизвежда цветове. Може да възпроизвежда само черно, бяло и всички нюанси на сивото между тях и нищо друго. Когато конвертираме цветна снимка в черно-бяла с помощта на този режим, Photoshop по същество само предполага как трябва да изглежда черно-бялата версия на изображението, използвайки информацията за оригиналния цвят.

За да конвертирате изображение в черно-бяло с този режим, просто щракнете върху него в списъка с цветови режими:

Photoshop ще отвори малък диалогов прозорец с въпрос дали наистина искаме да отхвърлим информацията за цвета. Ако използвате CS3 и по-нова версия (тук аз използвам CS6), програмата ще ви препоръча да използвате настройката Черно и бяло, тъй като има повече настройки, но тук се интересуваме от режима "Сива скала" , щракнете върху левия бутон "Отказ" (В английската версия този бутон е десен и се нарича "Изхвърляне" , левият бутон е "Отказ" ).

Photoshop незабавно отхвърля цветовата информация на снимката и ни оставя своя собствена версия на черно-бялото изображение:

Това определено е черно-бяла версия на изображението, но добра ли е? Изглежда не съвсем.Светлите участъци не са достатъчно светли, тъмните не са достатъчно тъмни и като цяло тя изглежда доста скучна и безинтересна. Дори по-лошо, можехме да контролираме трансформацията. Photoshop просто обезцвети изображението и това е всичко. Но въпреки това беше направено бързо. Следователно тази опция е подходяща, ако създаваме някакъв специален ефект и трябва бързо да премахнем цвета от снимката, без да се притесняваме за качеството на полученото изображение.

Ако погледнем отново информацията в горната част на прозореца на документа, можем да видим, че цветовият режим вече е посочен като „Gr. ser" , съкратено от "Grayscale" (в английската версия - "Gray" , съкратено от "Grayscale" ):

И ако сега погледнем в палитрата на каналите, ще видим, че оригиналните червени, зелени и сини канали са изчезнали, което означава, че Photoshop вече няма начин да възпроизведе цвета в изображението.Всичко, което имаме сега, е само един сив канал, даващ черно-бяла версия:

Имайте предвид, че ако запазите и затворите изображението в този момент, информацията за цвета ще бъде загубена завинаги. За бързо превключване на режима обратно към RGB натиснете клавишната комбинация Ctrl+Z.

За да обобщим. Открихме, че повечето изображения са в цветови режим RGB по подразбиране. За да конвертирате цветна снимка в черно-бяла с помощта на режима „Сива скала“, отидете на главния елемент Изображение ->Режим ->Скала на сивото (Изображение ->Режим ->Скала на сивото), след което ще се отвори прозорец, в който натиснете левия бутон „Отказ“ (В английската версия този бутон е отдясно и се нарича „Изхвърляне“).

Това е бърз и лесен начин за премахване на цветове от снимка, когато качеството на полученото изображение няма значение.

В следващата статия ще разгледаме друг начин за конвертиране на изображение в черно-бяло с помощта на Photoshop, този път обезцветяване (обезцветяване).

Категория: