Често се натъквам на факта, че начинаещите потребители на Photoshop не разбират термина "растеризиране" на слой и още по-лошо, не всеки разбира разликата между векторно и растерно изображение. Необходимо е да се знае това, т.к. без разбиране на принципите за създаване на изображения, по-нататъшното изучаване на Photoshop е невъзможно.
По-голямата част от цифровите изображения, с изключение на екзотичните формати, са два вида - растерни и векторни.
Растерните изображения се състоят от много точки, наречени пиксели (от pixel - "картинен елемент" - елемент на изображението).
Векторните изображения се състоят от колекция от прости геометрични елементи (примитиви, например кръгове, правоъгълници, дъгови сегменти и т.н.), където контролните параметри са дефинирани за всеки елемент .Например за правоъгълник контролният параметър е дължината, ширината, разстоянието по две оси от горния ляв връх до горния ляв ъгъл на изображението, цвета и дебелината на граничната линия, цвета на вътрешната област.
Следва, че:
Да растеризираш изображение означава да преобразуваш изображение, състоящо се от много форми, дадени от математически алгоритми, в изображение, състоящо се от точки (пиксели).
Adobe Photoshop е редактор на растерни графични изображения, но въпреки това в процеса е принуден да използва векторни форми, т.к. тези форми са лесни за мащабиране и трансформиране, типичен пример са буквите на текста. Докато текстът е във векторна форма, можем да променим стила на шрифта, да вмъкнем букви, да намалим или увеличим размера на буквите, деформирайте низа и т.н.
Тези фигури остават векторни дори при запазване на документа в PSD формат на Photoshop.
Но е невъзможно да се прилагат растерни филтри на Photoshop към векторни форми - пластики, замъглявания, стилизации и т.н. Следователно, за да приложим към текста, да речем, „Размазване по Гаус“ (Gaussian Blur), програмата ще ни помоли да растеризираме текстовия слой в нормален, пикселизиран.
Инструментите за рисуване и почти всички програмни филтри не могат да се прилагат към слоеве, съдържащи векторни обекти. Тези слоеве включват текстови слоеве, слоеве с фигури, векторни маски и инструменти за рисуване като инструмента Brush, дори не могат да бъдат приложени към интелигентни обекти. Освен това инструментите за рисуване и филтрите не могат да се прилагат към получени слоеве (като слоеве за запълване).
Следователно, растеризирането на слой във Photoshop е необходимо, за да се приложат тези инструменти към слоевете. Растеризирането на слой е необратимо!
След растеризиране можем да приложим който и да е от филтрите на Photoshop към слоя, но текстът вече няма да бъде текстов елемент, а просто пикселно изображение, за което няма налични контроли за текстов редактор.
Но тук отново Photoshop ни предоставя чудесен начин да заобиколим това правило. Вместо да превръщате текста в пикселизирано изображение, трябва да го конвертирате в интелигентен обект.
След като преобразуваме текста в смарт обект, можем да приложим филтри на Photoshop към текста като смарт филтри и да редактираме самия текст с текстов редактор в смарт обекта