- Какво е HLR заявка
- Какво е HLR заявка за номер
- Как работи HLR проверката
- Как да направите HLR заявка за проверка на данните за номера
Какво е HLR заявка
HLR заявка (съкращение от Home Location Register) е начин за определяне на текущото състояние на абонатния номер, за който се предоставят услуги от клетъчната компания. Процесът на заявка се извършва без уведомяване на абоната, тъй като той не получава известие, че номерът му се проверява. Чрез заявка можете да проверите дали номера съществува и дали е активен в момента. Това ви позволява да изключите неактивните номера от клиентската база, намалявайки разходите на компанията за изпращане на SMS. За тези, които често използват SMS съобщения, се препоръчва да правят HLR заявки веднъж месечно.
Можете да проверите телефонния си номер с HLR заявка, без да се регистрирате чрез безплатни онлайн услуги. Такава проверка може да не е напълно точна, затова препоръчвам да използвате по-надеждни платени инструменти.
Какво е HLR заявка за номер
Когато погледнете смартфона си и забележите пропуснато повикване, възникват много въпроси:
- Кой може да е?
- Откъде се обажда?
- Ще бъде ли скъпо да направите изходящо повикване?
- И възможно ли е да се вярва на казаното от абоната?
За щастие, има безплатен начин да разкриете всички тайни на пропуснато повикване. Този метод се нарича HLR заявка. Може да помогне за идентифициране на активни телефонни номера и за отстраняване на неактивни. Такива заявки често се използват от пощенските компании, за да проверят своите клиентски бази от номера, което им позволява да избегнат надплащането за SMS, които никога не се доставят на адресата.
HLR-заявката е незабележим "сигнал" за оператора, който помага да се намери информация за абоната, без да се показва в другия край на "жицата" . Той може да предложи такива данни като принадлежност към конкретен оператор, мястото на последното изходящо повикване, статуса на абоната и часа на последното направено повикване.Има случаи, когато HLR заявките помагат да се определи виртуалният номер, който се използва за спам. Ако статусът на HLR не е открит или статусът казва „Няма маршрут“, много вероятно е номерът да е виртуален и да се използва за спам.
Как работи HLR проверката
Всеки от нас има 10-цифрен телефонен номер, нареченMSISDN (Digital Integrated Mobile Subscriber Service Number), който се получава при закупуване на SIM карта от оператор. Той не се съхранява на самата SIM карта, а влиза в мрежата само когато абонатът се регистрира.

Заедно със SIM картата се дава друг идентификатор -IMSI (Международен идентификационен номер на мобилен абонат), състоящ се от 15 цифри, включително:
- вътрешен уникален номер на SIM картата (последните 10 цифри)
- код на държавата (първите 3 цифри)
- код на оператора (2 цифри след кода на държавата).
Връзката между тези два кода се съхранява в HLR базата данни, която може да се повтаря многократно. Понякога, когато се опитвате да смените SIM карта в магазина на оператора, тя може да не е конкретно подходяща за вашия номер поради факта, че IMSI на наличните SIM карти вече е посочен в друга база данни на HLR.
Благодарение на HLR-базата можете да определите не само валидните номера, но и принадлежността към оператора, както и местоположението на обаждащия се.
Как да направите HLR заявка за проверка на данните за номера
Можете да изпратите безплатна HLR заявка, като използвате услугата SMS Center. За да направите това, просто трябва да въведете потвърден телефонен номер и код от снимката (защита от ботове).

Моля, имайте предвид, че при безплатна HLR проверка услугата не гарантира точността на данните и препоръчва използването на заявка за пари (изисква се регистрация).
Цената на една HLR заявка е около 30 копейки.
Можете също да откриете HLR номера с помощта на MNP Bot в Telegram или чрез уебсайта на Централния изследователски институт по комуникации.